Dětská leporela

Dětská leporela, jaká svět neviděl. To budete koukat!

Zatímco jednoho to mile překvapí, druhý se obvykle zhrozí: „Co je to za blbost? Jak si může číst roční batole knížku od Shakespeara? Jaký to má smysl?“ Inu, tato dětská leporela jsou snad všechno možné, jenom ne normální.

Romeo & Juliet

Romeo a Julie Williama Shakespeara, Pýcha a předsudek Jane Austenové, Anna Karenina Lva Nikolajeviče Tolstého, Dracula Brama Stokera, Sherlock Holmes Sira Arthura Conana Doyla nebo Vánoční koleda Charlese Dickense.

Všechna ta díla znáte.

Kontrolní otázka: Kolik vám bylo, když jste je četli?

Jestli odpovíte 9, tak to vypadá, že jste se v dětství docela nudili. Asi jako spisovatelka a novinářka Tereza Brdečková, která v dětství sedávala polomrtvá nudou u prarodičů na zahrádce a četla kde co, i když tomu vůbec nerozuměla – od Moliérových komedií až po Kafkův Zámek, jen aby ubíjela čas, jak uvedla v knize Ženy, které čtou, jsou nebezpečné.

Ale zpátky ke klasikům. Dokážete si představit, že byste je četli dvouletým dětem?

Anna Karenina

Ve Spojených státech amerických, ale i v jiných anglicky mluvících zemích začala vycházet díla klasických autorů světové literatury upravená tak, aby byla přijatelná pro nejmenší děti. Říkají tomu A BabyLit Counting Primer. Autorkou knížek je Jennifer Adams, obrázky kreslí Alison Oliver.

Leporela jsou pro děti od 1 roku do 3 let. Čtete správně, od 1 roku do 3 let. A jakkoli to zní podivně, bude vám to znít ještě podivněji. Autoři tvrdí, že jde o „sérii knih pro brilantní miminka“. Že „malou slečnu Austenovou“ nebo „malého pána Shakespeara“ prostě musíte mít, pokud patříte mezi „rodiče, kteří se vyznají“. A že knížky mají uvést vaše mrňata do světa klasické literatury.

Wuthering Heights

Byla jednou jedna Jana

Jak taková knížka vypadá uvnitř? Tak třeba Jana Eyrová: Na první straně je veliká číslice 1 a naproti ní obrázek Jany Eyrové. Na dalších stranách jsou 2 kufry a 3 svíčky. U obrázku se svíčkami se navíc píše, že „je nebezpečné, aby svíčka hořela i v noci“. Pokud znáte příběh Jany Eyrové, tak vám to dává smysl. Od rodičů se tedy očekává, že příběh četli, takže ho můžou dítěti vyprávět, zatímco mrňata si prohlížejí obrázky.

Jane Eyre

Zákazníci v zahraničí si knížky vychvalují. „Jsou krásné, pestrobarevné, ideální pro každého, kdo miluje literaturu!“ shoduje se většina. Jsou ale i tací, kterým se vůbec nelíbí: „Co je to za svět, ve kterém potřebujeme zjednodušovat Pýchu a předsudek nebo Draculu?“ rozčilují se zákazníci v diskuzích internetového obchodu Amazon.com.

A co si o knížkách myslíte vy? Mně se nápad líbí. Možná jsem naivní, ale dokážete si představit, že svému prckovi vyprávíte o oblíbené postavě z knížky, a když vyroste, dáte mu/jí do ruky Charlese Dickense a řeknete: „Vzpomínáš na pana Vydřigroše? Tady, přečti si o něm.“ Pak je ale otázka, jestli by nebylo lepší předčítat dětem rovnou z originálu.

Christmas Carol

Už jednou vzpomínaná Tereza Brdečková by na to téma mohla vyprávět. Otec i maminka jí předčítali před spaním například Erbenovu Kytici, to jí nebyly ani čtyři roky, a později ji tatínek zásoboval Andersenovými pohádkami ve starorakouském vydání pro dospělé nebo příběhy Josefa Haise Týneckého, kde se brouci i mravenci chovali jako lidé. „Nebylo to tak špatné. Četba knih pro dospělé sic působí dětem malá traumata, ale také rozšiřuje obzory a ukáže jim hned na začátku, že svět je plný věcí, jimž sice nerozumíme, ale přesto se jimi můžeme zabývat,“ uvedla spisovatelka v knize Ženy, které čtou, jsou nebezpečné.

Site Footer