Já nejsem tvoje maminka. Knížka pod stromeček

Marianne Dubuc: Já nejsem tvoje maminka

Kdybych si měla letos vybrat jedinou knížku pod stromeček, byla by to tahle – Já nejsem tvoje maminka. Jednoduchá, malá, milá a — bože, jak ta je laskavá…

Obálka knihy Já nejsem tvoje maminka

Autorka Marianne Dubuc ji věnovala svojí mamince.

Ta prý o dceři kdysi řekla, že má nejvíc pastelek ze všech dětí na světě.

Z malé Marianne, která si ráda kreslí, vyrostla spisovatelka a ilustrátorka, jejíž knihy vydávají nakladatelé po celém světě, a tedy i u nás, což je moc dobře.

Její knížka Já nejsem tvoje maminka patří k těm, které by si měly přečíst všechny děti.

Kdo chce chlupáče?

Jednoho dne veverčák Otto najde před svým domem zelenou kouli. Netuší, že se v ní schovává malé chlupaté stvoření – chlupáč, který pípá. Samotář Otto si vezme nezvaného hosta k sobě domů, ale je rozhodnutý, že druhý den se vydá hledat jeho maminku.

Ukázka z knihy Já nejsem tvoje maminka
„V jednom velice starém lese roste strom.“
Ukázka z knihy Já nejsem tvoje maminka
„‚Maminko!‘ jásá malé stvoření.“
Ukázka z knihy Já nejsem tvoje maminka
„‚Dobrou noc,‘ říká Otto, než zhasne světlo.“

Jenže maminku ne a ne najít. Pípající stvoření mezitím roste a roste, až rozmrzelému veverčákovi přeroste přes hlavu. „Jsi moc velký. Rozmačkáš mě! Jdu pryč!“ křičí Otto.

V jeho domečku je všechno vzhůru nohama.

Chlupáč se přesto snaží – uklízí, zdobí, vaří… Veverčáka má moc rád. Jak to dopadne? Zůstanou spolu? Nebo najdou tu maminku?

Sotva jsem se dala do čtení, hlavou mi prolétlo: „Hm, zajímavé.“ Uprostřed příběhu jsem však byla jaksi napjatá: „Krucipísek, to je čím dál zajímavější…“ Když zbývalo osm stran: „Ježišmarjá, jak to všechno dopadne?“ A na konci? Zatajil se mi dech, rozsvítily oči a bytem zaznělo: „To. Je. Boží!“

Ukázka z knihy Já nejsem tvoje maminka
„Chlupáč lenoší.“
Ukázka z knihy Já nejsem tvoje maminka
„Je tak veliký…“
Ukázka z knihy Já nejsem tvoje maminka
Domeček je vzhůru nohama.

Knížku jsem pak měla několik dní vystavenou, jako by to byl nějaký vzácný a mně moc milý artefakt z exotické země. Chodila jsem kolem ní, posílala jí vzdušné polibky a myslela si: Krásná. Prostě krásná…

Marianne Dubuc se zkrátka podařilo vymyslet citlivý příběh, který ukazuje, že nic není černobílé a že v nouzi poznáš přítele. Pořiďte ho dětem i sobě, budete okouzleni.

Knížky Marianne Dubuc vydávají nakladatelství LabyrintHost. Dále vyšly česky tyto tituly: Ptáček a lev (2015), Pošťák Myšák doručuje (2018), Prázdniny pošťáka Myšáka (2019), Horská cesta (2019) nebo Stín Malého Geparda (2020).

Poslední aktualizace: 6. 9. 2020