Kdo vidí Dima? Pohádka o křehké bytůstce z lesa

Ilustrace z knihy Kdo vidí Dima?

Jmenuje se Dim, ale já mu říkám „křehká duše (z) lesa“. Urazila dlouhou cestu, přicestovala ke mně až ze Stockholmu. Jak se jí to povedlo? Pohodlně se usaďte a přečtěte si o jednom mém malém knižním dobrodružství…

Obálka knihy Kdo vidí Dima?

Je to pár dní, kdy mi moje naprosto úžasná kamarádka Katarína vyprávěla o knížce, kterou objevila v zahraničí. Jmenuje se Vem ser Dim, což v češtině znamená Kdo vidí Dima?

Hledala jsem tu knížku po internetu, ale ani za nic jsem ji nemohla najít. Napsala jsem proto její autorce. Chtěla jsem jen vědět, kde by se ta knížka dala koupit. A víte co? Maria mi ji rovnou poslala.

Kdo vidí Dima?

Dim je takové milé lesní stvoření. Křehká bytůstka, která sbírá věci jako třeba pampeliškové chmýří nebo popadané jehličí. Nic víc k životu obvykle nepotřebuje. Zdá se však, že to v lese vůbec nikoho nezajímá. „Pokud mě nikdo nevidí,“ přemýšlí Dim, „je možné, že vůbec neexistuji…“

Ilustrace z knihy Kdo vidí Dima?

Jednoho dne proto udělá něco velkolepého, ​​aby si ho někdo všimnul. Záhy ale zjistí, že to není vůbec potřeba, protože, děj se, co děj, vždycky je tu někdo, kdo vás má rád. Takové, jací jste. Právě teď.

Jak se Dim narodil

Tuto dojemnou obrázkovou knihu pro děti vytvořila švédská autorka Maria Nilsson Thore, která mi také napsala:

“I got this idea just like I get every idea — by drawing random pictures and characters in my sketchbook. Fell in love with this character, and at the same time I had been longing to draw forest and plants. I wanted to start from a distance and move closer and closer … And that is how Dim was born.”

Předsádky z knihy
Předsádky z lesa
Věnování v knize
Věnování od autorky

Jakmile mi Maria Dima poslala, zabalila jsem a odeslala na andresu jejího ateliéru ve Stockholmu jednu ze svých nejoblíbenějších českých knih pro děti: O mráčkovi od Pavla Čecha. A tak jsme si vyměnily knížky. Řekněte, kdo by ta malá knižní dobrodružství nemiloval?

Ilustrace z knihy Kdo vidí Dima?
Podívejte se na ještě jednu, podobně krásnou obrázkovou knihu s přírodní tematikou.

Tak. A to je vše. Teď už ten příběh znáte, a také víte, že na světě existuje někdo jako Dim, křehká duše (z) lesa. Až tedy zase půjdete do přírody, dozajista ho tam někde potkáte. Na chvilku se, prosím, zastavte a pozdravte ho. Bude tam. Já to vím.

Poslední aktualizace: 21. 6. 2021