Na výletě v Utrechtu za králičicí Miffy

Králičice Miffy

Kdo by to byl řekl, že se něco tak ušatého trvale otiskne do tváře města. Pojďte se mnou na procházku po místě, ve kterém se narodila králičice Miffy, postavička z holandských knížek pro děti. Holanďané jí neřeknou jinak než Nijntje, ale všude jinde po světě ji znají jako Miffy. Králičí holčičku vymyslel dnes již bohužel zesnulý holandský výtvarník Dick Bruna.

V Utrechtu, kde žil a také pracoval, potkáte Miffy na každém rohu. Má tu své muzeum, náměstí a dokonce i semafor. Její uši patří k symbolům města, stejně jako věž utrechtské katedrály.

Leporelo s Miffy. Foto: Baobab

Dick Bruna o ní napsal desítky knih. Některé vyšly i v češtině, vydalo je nakladatelství Baobab. Jde o maličká leporela pro nejmenší děti. Jsou v nich vtipné výřezy, pestré barvy, jednoduché linky; dítě se učí počítat, pojmenovat zvířata, věci i tvary.

Kuku, Miffy! Foto: Baobab

První příběh o bílé králičici si Dick Bruna vymyslel už před více než 60 lety. Miffy kreslil černou tuší a oblečky jí nechával tisknout jen ve čtyřech základních barvách: v červené, modré, zelené a ve žluté.

S každým obrázkem si holandský výtvarník hrál třeba i dny, když to bylo nutné. Přitom se snažil být co nejúspornější – když mu to připadalo zbytečné, nenakreslil králíčkovi ani o tečku navíc. A dokud nebyl s obrázkem zcela spokojený, dílo neodevzdal. Takový to byl puntičkář.

Jak se kreslí Miffy

Vůbec nejzajímavější pro mě ale bylo zjištění, jak Miffy vznikala. Dick Bruna totiž nepoužíval ani počítač, ani barvy či pastelky. Měl daleko důmyslnější styl.

Tužkou na průklepový papír si nejprve nakreslil skicu obrázku. Linie postavičky poté obtáhl tvrdým hrotem tužky, takže se „vryly“ do tvrdého papíru. Neviditelné linie na tvrdém papíru znovu obtáhl, tentokrát černou tuší, která se do vrytých čar krásně vsákla. Stále nevybarvený obrázek vystřihl a nechal vytisknout na průhlednou fólii. Pod ni nakonec vkládal kousky barevného papíru – ano, tak zvířátka vybarvoval.

Po stopách Miffy

Pokud jste si doma zamilovali knížečky s ušatou králičicí, vydejte se do holandského Utrechtu a jděte po jejích stopách. Tady jsou 3 tipy na výlet s Miffy, přitom ale platí, že ji můžete potkat de facto kdekoli, když budete mít oči doširoka otevřené. Třeba i v supermarketu v oddělení sušenek.

1. Nijntje Pleintje

Náměstí s placatou sochou Miffy hledejte v ulici 1e Achterstraat 1. Je to jen kousíček od centra města, s mapou v ruce to hravě zvládnete. Náměstí je maličké, ale roztomilé jako socha sama. Tu vytvořil Marc Bruna, výtvarníkův syn. Rodina Brunů zkrátka ví, že v jednoduchosti je krása.

Socha králičice Miffy
Náměstí králičice Miffy. Foto: Henk van Kampen

2. Semafor s Miffy

Chtěla jsem ho vidět za každou cenu, a tak jsem šla po ulici zvané Lange Vliestraat, až jsem ho zahlédla – chvíli svítil zeleně a chvíli zase rudě a místo panáčka tam byla Miffy! Dneska tedy můžu s klidným srdcem říct, že jsem přešla přes ulici na zeleného králíka.

Aktualizace: Od roku 2015, kdy Miffy oslavila 60. narozeniny, vypadá semafor trochu jinak, prý je mnohem hezčí, propracovanější. A také přechod se změnil. Je z něj úplná Abbey Road pro fanoušky Dicka Bruny. Všichni se tam chtějí fotit!

3. Nijntje Museum

Pro děti je to učiněný ráj. Muzeum, které se dříve jmenovalo Dick Bruna huis, sídlí v ulici Agnietenstraat 2. Já tam byla už před více než dvěma lety, od té doby se muzeum výrazně změnilo. A podle fotek a videí soudím, že k lepšímu.

Muzeum králičice Miffy. Foto: Kaliber.net

Tip: Kola nechte doma a do muzea jděte pěšky. Utrecht je jedno z nejromantičtějších měst na světě a byla by škoda si ho neprohlédnout. Mimo to se v muzeu zeptejte, kam si můžete zajít na „Miffy palačinku“. V jedné kavárně ji tam prý začali servírovat.

Proč to není kluk?

Než jsem Miffy poznala, myslela jsem si, že je to kluk. Jistě, mělo to šatičky. No a co? Pro mě to byl kluk. A když jsem pak zjistila, že je to holka, vrtalo mi hlavou, proč si Dick Bruna vybral zrovna ženský charakter.

Odpovědi jsem se dočkala v Nijntje Museu:

Miffy není kluk, protože Dick Bruna raději kreslil šatičky než kalhoty. Cha!

Co napsat na závěr?

Chystáte-li se do Holandska, zajeďte si do Utrechtu. Nejlépe na podzim. Není nic hezčího, než když se pomalu stmívá, vy se ztrácíte v utrechtských uličkách a v ulicích nacházíte slavné postavičky Dicka Bruny.

Poslední aktualizace: 6. 2. 2020