Moře slané vody

Hluboké a tajemné je Moře slané vody

„Zavřete oči. Slyšíte, jak šumí? Nadechněte se té vůně. Zašeptejte: Čechy leží u moře.“ Jestli máte rádi básničky Radka Malého, tak si tu knížku půjčte třeba i na podzim. Však ono vás to přenese právě tam, kam potřebujete.

Moře slané vody
Malý, Radek. Čech, Pavel. Moře slané vody. Albatros, 2014.

Když jsem byla malá, moje babička mívala doma na polici obrovskou mušli. Říkávala, že si ji přivezla z dovolené u moře, a když ji přiložím k uchu, tak to moře uslyším.

Věřila jsem jí.

Dodnes tu mušli mám, a když je doma ticho, slyším z ní babiččino moře.

Na všechno jsem si vzpomněla, když jsem v knihkupectví uviděla novou knížku výjimečného dua Malý-Čech. (Už ta jejich příjmení!) Jmenuje se Moře slané vody, je plná poezie a na začátku března ji vydalo nakladatelství Albatros.

Moře slané vody

Moře slané vody

Moře slané vody

Verše napsal Radek Malý, obrázky nakreslil Pavel Čech. Možná už jste o nich slyšeli, společně napsali a nakreslili knížku Listonoš vítr. Jejich nová knížka je docela jako moře: hluboká, tajemná, mocná, plná mušlí a ztroskotaných pirátských lodí.

Verše napadaly Radka Malého při procházkách po plážích Baltského a Severního moře. A hned tři básničky vznikly při divoké plavbě z Brém na ostrov Helgoland.

„Chtěl jsem, aby se to houpání, ale taky hořkoslaná chuť moře a poklid jeho nekonečných obzorů s blikajícími majáky dostaly do slov a obrázků. Aby každý čtenář mohl uslyšet tu velkou vodu šplouchat v sobě,“ řekl Radek Malý v rozhovoru pro Lidové noviny. Než pojedete k moři, přečtěte si Moře slané vody, složte si papírovou lodičku a přiložte mušli k uchu. Slyšíte? Moře. Hluboké a tajemné…

Site Footer