Ty knížky byly veliké, ale neskutečně křehké. Z každé stránky na nás vyskočily rozevírací obrázky. Dlouho nevydržely, to dá rozum, neohrabanýma rukama jsme je v dětství poničili, ale působily na nás silně. Pop-up knihy!
V zahraničí právě vyšla Malá mořská víla, kterou ilustroval a do pop-up knihy převedl Robert Sabuda. Nebudu vás napínat, Sabuda je zodpovědný za daleko více pop-up knih pro děti.
Pop-up kouzelník
Na Sabudovu Malou mořskou vílu mě upozornilo jedno moc pěkné australské knihkupectví Hill of Content Bookshop, které sídlí v Melbourne. Citaci knihkupců uvádím v původním znění:
“Once again Sabuda uses his incredible paper engineering skill to create pop up’s withing pop up. Children will adore this beautiful moving book and it is a collectors must have.”
Pokud se vám knížka líbí, mohly by se vám sejít i starší Sabudovy věci: Alenka v říši divů, Čaroděj ze země Oz nebo Petr Pan. Chcete-li si vyrobit své vlastní prostorové leporelo, Robert Sabuda vám poradí, jak na to.
Když jsem brouzdala po internetu, objevila jsem pop-up Madeline od amerického spisovatele a ilustrátora Ludwiga Bemelmanse. Možná ho znáte. Každý jeho rýmovaný příběh o Madeline začíná stejnou citací:
“In an old house in Paris, that was covered with vines, lived twelve little girls in two straight lines… the smallest one was Madeline.”
Knížky s Madeline jsou běžně dvojrozměrné, jen ta jedna je pop-up. “This is a great book. My 18 month old loves all the pop ups and interactive pull tabs. Of course I have to do it for him but he loves seeing it,” prohlásil jeden ze zákazníků Amazonu. Další ale upozornili, že původní příběh o Madeline je v pop-up verzi zkrácený, takže pozor, je důležité to mít na zřeteli.
Housenka jako živá
Je nutné ji představovat? The Very Hungry Caterpillar – česky Tuze hladová housenka patří k nejoblíbenějším dětským leporelům na světě. Housenku napsal a ilustroval Američan Eric Carle. Poprvé vyšla v roce 1969 a od té doby si ji zamilovaly miliony dětí. Vypráví o housence, která se doslova projedla ke svému přerodu v motýla. A tento pop-up je vážně luxusní!
Něco vám tu chybí? Jistě, pop-up knížek vyšla řada, jen těch českých by možná mohlo být víc. Když nahlédnete do historie trojrozměrných knih, kterou vytvořila jedna univerzitní knihovna v Texasu, zjistíte, nač (ještě) můžou být Češi hrdí.
Na Vojtěcha Kubaštu!
Malíře, grafika a ilustrátora, který se věnoval trojrozměrným papírovým betlémům a především knihám pro děti. Nejenže je ilustroval, on také vytvářel své vlastní návrhy pop-up knih, které nadchly dokonce i Walta Disneyho. Aby ne, ve své době byly na světové úrovni. Vojtěch Kubašta je dodnes považován za jednoho z průkopníků dětské pop-up knihy.
Malý princ ve velké knize
Chtělo by to ještě nějakou třešničku na dortu, co říkáte? Nu tedy dobrá! Nakladatelství Albatros před časem vydalo pop-up Malého prince.
„Zcela mimořádně krásná kniha je dílem umělecké společnosti Associés réunis. Tvůrci zachovali exupéryovského ducha, jeho magický svět, jehož působivost výtvarná stránka ještě znásobila,“ uvedl Ondřej Bezr v článku Malý princ vykročil do 3D prostoru.
Mně osobně by se ze všeho nejvíc líbila půvabná Madeline od Ludwiga Bemelmanse, ovšem právě teď vezmu útokem poděbradský antikvariát, který prodává Kubaštův vánoční betlém z roku 1983. Ať žijí Vánoce v říjnu!
Poslední aktualizace: 23. 9. 2020
Bobi na sítích: