Stína. Roztomilý příběh pro malé zmrzlíky

Stína

Vozím ji u sebe už pár týdnů. Ráno mi zpříjemňuje cestu do práce. Je krátká — cesta i knížka, ale nikdy ji nedočtu celou. Pokaždé se zastavím u některého z návodů nebo si zas a znovu prohlížím obrázky. Je tak minimalistická a krásná, prostě Stína.

Stína

Poprvé jsem ji zahlédla loni v létě v Amsterdamu. Líbilo se mi, jak si ta malá knížka hoví v regálu, jako by ji někdo navlékl do huňatého svetru a ona se pak nemohla ani hnout.

Stína je holčička, které je pořád zima. A to i v létě, protože žije na Islandu. Tak si dělá zásoby svetrů, ponožek, peřin, všecko si sama plete, zavírá okna, dveře a pořád peče, protože u pece je nejvíc teplo.

Stína

Aby nepřišla do styku s lednicí, vymyslela důmyslnou věc — vytahovač sklenic z lednice. A když už jí je taková zima, že nedokáže vystrčit ani nos zpod peřiny, vynaleze vozíček, který jí vozí jídlo a pití z kuchyně až do postele.

Stína

Nakonec doslova hibernuje — pod těžkou peřinou spí a spí a spí…

Tady její příběh ale nekončí, kdepak.

Stínu probudí bušení na dveře. Dvě děti, které si hrály venku v mrazu, přicházejí, aby se ohřály. Zatímco Stína tedy mrzne pod peřinou, děti odkládají jeden svršek za druhým.

A Stína přemýšlí…

Peřina nehřeje. Ona mrzne. A dětem je teplo?

Z peřiny nakonec ušije těžký kabát s kapucí a odhodlaně vyjde ven, aby vyzkoušela, jaké to je, cítit čerstvý vzduch na tváři, hrát si, chytat sněhové vločky jazykem do pusy… a její srdce pod těmi vločkami pookřeje…

Stína

Celý název knížky je Stína Stórasæng, což je v islandštině přezdívka pro něco, čemu bychom u nás doma řekli „duchna“ nebo „velká přikrývka“.

Autorku, která pochází z Bostonu, to zaujalo natolik, že o Stíně napsala křehký zimní příběh, v němž nechybí návod, jak plést bez pletacích jehlic nebo jak uvařit tu nejlepší horkou čokoládu na světě.

A prý je i tak trochu autobiografický, protože — jak uvedla Lani Yamamoto v rozhovoru pro zahraniční médium — její první zima na Islandu, kam se přestěhovala s rodinou z USA, byla přímo strašlivá…

Stína
Foto: Ármann Agnarsson

Stína
Napsala a nakreslila Lani Yamamoto
Victoria & Albert Museum, 2016
44 stran, pro děti od 4 let

Aktualizace: Knížka vyšla i ve slovenštině.