Strom, kniha a zase strom

Můj táta byl v džungli. Knížka, ze které roste strom!

Je novoluní a ilustrátorka Bára Buchalová píše přání: „I to nejmenší semínko má potenciál velikého stromu.“ Víte, že pár takových semínek je i v jedné argentinské knížce? Když ji zakopete do země, může z ní vyrůst strom. Opravdu!

Tree Book
Zasaď knihu, vyroste z ní strom. Foto: Design of the World

Je to asi půl roku, co jsem říkala svému milému: „Chtěla bych knihu pro děti, která by se po přečtení nějak zrecyklovala.“ A víte co? Ona existuje. Jmenuje se Mi Papa Estuvo en la Selva (Můj táta byl v džungli – pozn.) a před časem ji vydalo nakladatelství Pequeño Editor.

Na první pohled jde o docela obyčejnou knížku pro čtenáře od 8 let. Je to paperback s minimalistickou obálkou, kterou byste v knihkupectví dost možná přehlédli; prošli byste kolem a vůbec by vás při tom nenapadlo, že něco tak obyčejného může obsahovat onen potenciál velikého stromu.

Tree Book
“The first book that can be planted after it is read.
So we can teach the kids that books come from trees.”

Stránky knihy jsou totiž potištěné ekologickým inkoustem a vyrobené z papíru, který neobsahuje kyselinu. To ale samozřejmě není to hlavní. Důležité je, že mezi vrstvami papíru se skrývají semena stromu Žakaranda. Bez nich by to nešlo.

Jakmile knihu zakopete do země, papír se začne pomalu rozkládat a semena klíčit. V jednom argentinském knihkupectví toho využili a knížku vystavili v akváriu se zeminou. Po čase kniha zakořenila a z akvária začal růst strom.

Fascinující jsou na tom tři věci:

Máme tady knihu, která dítěti říká: „Hele, jsem ze stromů, víš to?“

Zadruhé, můžeme ji zakopat a sledovat, jak z ní roste strom. Ale jen když vypneme počítač, popadneme lopatku a konev a jdeme ven.

A zatřetí, vracíme přírodě to, co jsme si z ní vzali. Kvůli knize. Díky knize.

Knížku si můžete prohlédnout on-line.

Mi Papa Estuvo en la Selva
Text:
Gusti | Ilustrace: Anne Decis
Počet stran: 36 | Rozměry: 20×21 cm
www.pequenoeditor.com

Tree Book
“Books come from trees. Today, a tree comes from a book.” Photo: Design of the World

Komentáře: On Můj táta byl v džungli. Knížka, ze které roste strom!

 • Páni, to snad není ani možné! Nádherný nápad – nejen ta recyklace, ale i společné zasazení “semínka”, péče o něj a společné radování ze sazeničky! <3
  —-
  Napadají mě ale i naprosto pragmatické otázky – jak bude semínko tropického stromu reagovat v jiných klimatických podmínkách? A když se uchytí, nehrozí naopak, že se stane rostlinou, která se naopak rozroste na úkor domácích? A taky jedna z celní politiky ohledně vývozu cizokrajných semínek a rostlin, ale to už je na někom jiném… 🙂 Možná by byla super domácí mutace knihy se semínky místních stromů. 😉
  —-
  Tak nebo tak, nápad s knihou, která ukazuje tak trochu miniaturní koloběh života – strom – kniha – strom (a taky jak dlouho to trvá, než lze strom na výrobu knihy použít) má u mně plný počet bodů!!!

  • Kdyby to šlo, dala bych ti like.
   Mimochodem, nepracovala jsi na celním úřadě? 🙂
   Žakaranda roste ve Střední a Jižní Americe – a v tropických oblastech se jí prý daří nejlépe; takže ne, naše klima by jí asi nevyhovovalo. Ale možná by nám některý ze zahrádkářů řekl, že pěstovat Žakarandu ve střední Evropě není nemožné!
   Mít knížku se semínky místní rostliny by se mi líbilo, ale už jsem se taky dočetla, že je to šílený nápad – strom můžeš zasadit tak jako tak a nemusíš kvůli tomu pohřbívat knihu, která přece patří do knihovny.
   Zajímavé. Já z toho nápadu zakopat knihu do země byla naopak celá hin. Asi že to všechno dohromady najednou získává úplně jiný rozměr. Ano, je to kniha, ale zároveň z ní může vyrůst strom, a to je přece velká věc. A moc se mi líbí i ta myšlenka „vrátit přírodě, co jsme si z ní vzali“.

Okomentujte to:

Vaše e-mailová adresa nebude nikde zveřejněna.

Site Footer