Strom, kniha a zase strom

Můj táta byl v džungli. Knížka, ze které roste strom!

Je novoluní a ilustrátorka Bára Buchalová píše přání: „I to nejmenší semínko má potenciál velikého stromu.“ Víte, že pár takových semínek je i v jedné argentinské knížce? Když ji zakopete do země, může z ní vyrůst strom. Opravdu!

Tree Book
Zasaď knihu, vyroste z ní strom. Foto: Design of the World

Je to asi půl roku, co jsem říkala svému milému: „Chtěla bych knihu pro děti, která by se po přečtení nějak zrecyklovala.“ A víte co? Ona existuje. Jmenuje se Mi Papa Estuvo en la Selva (Můj táta byl v džungli – pozn.) a před časem ji vydalo nakladatelství Pequeño Editor.

Na první pohled jde o docela obyčejnou knížku pro čtenáře od 8 let. Je to paperback s minimalistickou obálkou, kterou byste v knihkupectví dost možná přehlédli; prošli byste kolem a vůbec by vás při tom nenapadlo, že něco tak obyčejného může obsahovat onen potenciál velikého stromu.

Tree Book
“The first book that can be planted after it is read.
So we can teach the kids that books come from trees.”

Stránky knihy jsou totiž potištěné ekologickým inkoustem a vyrobené z papíru, který neobsahuje kyselinu. To ale samozřejmě není to hlavní. Důležité je, že mezi vrstvami papíru se skrývají semena stromu Žakaranda. Bez nich by to nešlo.

Jakmile knihu zakopete do země, papír se začne pomalu rozkládat a semena klíčit. V jednom argentinském knihkupectví toho využili a knížku vystavili v akváriu se zeminou. Po čase kniha zakořenila a z akvária začal růst strom.

Fascinující jsou na tom tři věci:

Máme tady knihu, která dítěti říká: „Hele, jsem ze stromů, víš to?“

Zadruhé, můžeme ji zakopat a sledovat, jak z ní roste strom. Ale jen když vypneme počítač, popadneme lopatku a konev a jdeme ven.

A zatřetí, vracíme přírodě to, co jsme si z ní vzali. Kvůli knize. Díky knize.

Knížku si můžete prohlédnout on-line.

Mi Papa Estuvo en la Selva
Text:
Gusti | Ilustrace: Anne Decis
Počet stran: 36 | Rozměry: 20×21 cm
www.pequenoeditor.com

Tree Book
“Books come from trees. Today, a tree comes from a book.” Photo: Design of the World

Site Footer