Vojtěch Kubašta: Kniha džunglí

Jak Vojtěch Kubašta k Disneymu přišel

Je to paradox. Ačkoli pracoval i pro Disneyho a jeho knížky četly děti po celém světě, v Československé republice jako by tehdy nebyl. Vojtěch Kubašta. Je jen málo těch, kteří by neznali jeho leporelo Cvrček a mravenci.

Vojtěch Kubašta: Kniha džunglí
Pop-up kniha z roku 1967

Vojtěch Kubašta toho ale vytvořil mnohem více. Uznávaný český výtvarník se v zahraničí proslavil takzvanými pop-up books, tedy prostorovými knihami.

Byl tak dobrý, že si ho všimnul i samotný Walt Disney, který ho pověřil, aby pro něj vytvořil hned několik pop-up knih. Pokud se nepletu, tak žádná z nich u nás nikdy nevyšla; Kubašta byl v tehdejším Československu persona non grata. Ovšem v zahraničí se jich prodaly desítky milionů. A Kniha džunglí z roku 1967 byla jednou z nich.

Vojtěch Kubašta: Kniha džunglí
Kubaštova Kniha džunglí

Ono se to hýbe!

Tak líbeznou a veselou knížku jsem už dlouho neviděla. Je to pop-up, takže se v ní všechno hýbe. Nejradši mám tu část, kde se Mauglí vozí na Balúovi.

Nejenže se nad nimi houpou legrační opice, ale i Balú dokáže plout po řece. Stačí ho chytnout za nohy a potáhnout, načež se Mauglí skoulí po jeho břiše. A víte, co se stane, když vlka zataháte za ocásek? Pohoupe Mauglího!

Vojtěch Kubašta: Kniha džunglí

Tato Kniha džunglí bohužel není moje, patří Kubaštovým dědicům a já si ji mohla jenom půjčit. Dost možná ji však vlastní sběratelé Kubaštových děl. Tak či onak, patrně jde o jeden z mála exemplářů této knihy na území České republiky.

Kubašta vytvořil pro Disneyho i pop-up Mickey Mouse nebo 101 dalmatinů. Šlo mu to jedna radost! „Američanům trvala výroba jedné rozkládací knihy rok, Kubašta to zvládl za tři měsíce a zaměstnal tím desítky lidí,“ uvedl před časem v rozhovoru pro Lidové noviny sběratel Kubaštových knížek Jan Maroušek.

Kubašta? Sem s ním

Možná si řeknete, že dneska umí udělat podobné knihy kdekdo, ale já to vidím jinak. Kubašta byl jen jeden a já ho chci mít doma. Tak snad se to jednou podaří. Na shledanou, Mauglí, Balú a Baghíro. Třeba se zas někdy potkáme. Aktualizace: Prostorové pohádky, ale i jiné krásné knihy s ilustracemi Vojtěcha Kubašty opět vydává nakladatelství Albatros. Podívejte se na ně.

Komentáře: On Jak Vojtěch Kubašta k Disneymu přišel

  • Vždycky jsem ráda, když někdo pro ostatní “objeví” českou (československou) osobnost pro širší veřejnost, zvláště, když je to někdo, kdo dělal dobré jméno své zemi jinde ve světě.
    Je to krásně vymazlené a mít takový kousek ve své knihovně, to bych se vůbec nezlobila. 😉
    Taky mě napadlo, co tak uspořádat o něm výstavu? Je to skvělý způsob, jak jej znovu lidem přiblížit a taky možná trochu pozvednout národní hrdost. 🙂
    Díky moc za Kubaštu!

    • Myshko, ona už nějaká výstava myslím byla. Tuším, že to bylo v roce 2014. Ale dokud znovu nevyjde nějaká Kubaštova kniha pro děti i v ČR, bude myslím pořád tím starým neznámým slavným česko-slovenským výtvarníkem. Asi jako Rudolf Lukeš, leč ten už letos naštěstí vyjde i u nás. 🙂

Okomentujte to:

Vaše e-mailová adresa nebude nikde zveřejněna.

Site Footer