Jak Vojtěch Kubašta k Disneymu přišel

Vojtěch Kubašta: Kniha džunglí

Je jen málo těch, kteří by neznali jeho slavné leporelo Cvrček a mravenci. Vojtěch Kubašta toho ale vytvořil mnohem více. Uznávaný český výtvarník se v zahraničí proslavil takzvanými pop-up books, tedy prostorovými knihami.

Vojtěch Kubašta: Kniha džunglí

Byl tak dobrý, že si ho všimnul i samotný Walt Disney, který ho pověřil, aby pro něj vytvořil hned několik pop-up knih. Pokud se nepletu, tak žádná z nich u nás nikdy nevyšla; Vojtěch Kubašta byl v tehdejším Československu persona non grata. Ovšem v zahraničí se jich prodaly desítky milionů. A Kniha džunglí z roku 1967 byla jednou z nich.

Vojtěch Kubašta: Kniha džunglí
Kubaštova Kniha džunglí z roku 1967

Ono se to hýbe!

Tak líbeznou a veselou knížku jsem už dlouho neviděla. Je to pop-up, takže se v ní všechno hýbe. Nejradši mám tu část, kde se Mauglí vozí na Balúovi.

Nejenže se nad nimi houpou legrační opice, ale i Balú dokáže plout po řece. Stačí ho chytnout za nohy a potáhnout, načež se Mauglí skoulí po jeho břiše. A víte, co se stane, když vlka zataháte za ocásek? Pohoupe Mauglího!

Vojtěch Kubašta: Kniha džunglí

Tato Kniha džunglí bohužel není moje, patří Kubaštovým dědicům a já si ji mohla jenom půjčit. Dost možná ji však vlastní sběratelé Kubaštových děl. Tak či onak, patrně jde o jeden z mála exemplářů této knihy na území České republiky.

Kubašta vytvořil pro Disneyho i pop-up Mickey Mouse nebo 101 dalmatinů. Šlo mu to jedna radost! „Američanům trvala výroba jedné rozkládací knihy rok, Kubašta to zvládl za tři měsíce a zaměstnal tím desítky lidí,“ uvedl před časem v rozhovoru pro Lidové noviny sběratel Kubaštových knížek Jan Maroušek.

Kubašta? Sem s ním

Možná si řeknete, že dneska umí udělat podobné knihy kdekdo, ale já to vidím jinak. Kubašta byl jen jeden a já ho chci mít doma. Tak snad se to jednou podaří. Na shledanou, Mauglí, Balú a Baghíro. Třeba se zas někdy potkáme. Aktualizace: Prostorové pohádky, ale i jiné krásné knihy s ilustracemi Vojtěcha Kubašty opět vydává nakladatelství Albatros. Podívejte se na ně.