Kdo roste v lese? Vyrazte s dětmi do přírody!

Kniha Kdo roste v lese

Jen se na ně podívejte – ilustrace ukrajinské výtvarnice Oksany Bula má rád snad každý. Ta něha, ty barvy… Podzimní knihomilec lehce podlehne. Podlehla jsem také. Ale co ten obsah knihy Kdo roste v lese, stojí za to?

Podzimní óda na radost

Je to trochu pohádka a trochu populárně-naučná kniha. To může a nemusí fungovat. Záleží, co máte rádi. Pokud jste víc na pohádky, bude vás ta všudypřítomná naučná část mírně rušit. (A pozor, chybička se vloudila – u osiky a olše jsou prohozené názvy stromů!)

Knížku Kdo roste v lese napsala učitelka biologie Kateryna Michalicyna. Ve školství byste ji teď ale jen těžko hledali. Léta pracovala jako editorka v ukrajinském nakladatelství Starý lev. Dnes je redaktorkou, překladatelkou a spisovatelkou na volné noze.

Ukázka z knihy Kdo roste v lese
Vítejte doma u jezevce!

„Miluju knihy. Vždycky jsem je milovala,“ říká Kateryna. Jako malá četla tajně s baterkou pod peřinou. Dneska si čte hlavně se svými třemi dětmi, o kterých říká, že jsou jí velkou inspirací.

Společné čtení je ten nejlepší možný způsob, jak se navzájem poznat.

Kateryna Michalicyna

„Díky společnému čtení se nám žije mnohem lépe. Je to ten nejlepší možný způsob, jak se navzájem poznat, zvlášť v době pandemie,“ míní Kateryna.

Ukázka z knihy Kdo roste v lese
Někdo pěstuje květiny, jezevec má mech.

Co ji naučila babička

Kateryna vystudovala nejen biologii, ale také anglickou filologii. A teď se podržte: Do ukrajinštiny přeložila básně amerického zpěváka Jima Morrisona, Húrinovy děti, SilmarillionPána prstenů. První dětská knížka jí vyšla v roce 2013, od té doby napsala dalších 14 knih – mezi nimi také přírodovědnou sérii Kdo roste v…, kterou v češtině vydává nakladatelství Host.

Vyrazte s knížkou do přírody!

„K přírodě jsem měla vždycky velmi blízko,“ vypráví autorka. „Vychovala mě babička, která milovala květiny a stromy víc než cokoli jiného. A byla to právě ona, kdo mi řekl, že stromy mají svou vlastní Irij.“ (Ve slovanské lidové kultuře je Irij zvláštní krajinou, ztotožňovanou s rájem, do které v zimě odlétají ptáci.)

Kdo roste v lese

Ne náhodou tak Kateryna píše dětské knížky o stromech a přírodě vůbec. Její podzimní příběh Kdo roste v lese voní po šípku, mechu i ostružiníku.

Moudré stromy! Taky cítí, že zima už je za dveřmi.

Kdo roste v lese

Hlavním hrdinou je jezevec, který miluje ticho a bydlí v prostorné noře pod smrkem. Jednoho dne mu spadne na hlavu ohořelá šiška. Okamžitě se proto vydává na okraj lesa, kde po strništi tančí kradmé plamínky. Hrůza! Podaří se jezevci zachránit les i jeho obyvatele?

Kniha Kdo roste v lese
Knížku Kdo roste v lese prodává ve svém e-shopu nakladatelství Host.

„Knížka vznikla díky dceři, která se mě ptala cestou do školky pořád dokola: ‚Mami, co je tohle za rostlinku? A tamto? Ty toho víš tolik! Měla bys napsat knížku,‘“ vzpomíná Kateryna.

S jezevcem v knížce se tak naučíte rozeznat smrk, borovici, habr i buk a mimo to zjistíte, že mechy se na Zemi objevily už před více než třemi sty miliony let.

Kdo roste v lese a v trávě

Další díl by autorka ráda věnovala všem organismům, které žijí v trávě nebo ve vodě. „Ale že se blíží zima a vy jste se zeptala, jestli neplánuju udělat zimní knížku, budu o tom přemýšlet,“ slibuje. No vidíte, pořád je se na co těšit.

Děkuji nakladatelství za recenzní výtisk.

Přečtěte si také: Zázračný úklid aneb Jak jezevec Pete uklidil les