Ze zákulisí: Jak vznikal Rok v lese a Rok v zahradě

„Kdyby taková kniha natrvalo chytla třeba jen každé páté dítě, čekala by svět velká změna,“ říká Ivan Dvořák z Českého zahrádkářského svazu. Přečtěte si, jak jsme s ilustrátorkou Anetou Žabkovou vytvořily Rok v leseRok v zahradě.

Jak vznikal Rok v lese a Rok v zahradě
Jsou v nich odklápěcí okénka. Děti je zbožňují!

Co svět světem stojí, chtěla jsem napsat knížku pro děti. Rok v leseRok v zahradě byly jedny z mnoha mých prvních námětů.

Inspirovaly mě k tomu dvě věci:

  1. Myšlenka přítele: „Měla bys napsat jednoduchou dětskou knížku o lese.“
  2. Knížka fenomenální polské autorky a ilustrátorky Emilie Dziubak

Oba tituly jsou pro děti od 3 let — s odklápěcími okénky a s vloženými sešitky, v nichž se prckové dozvědí, co dělat v lese nebo na zahradě od jara do zimy.

Jak vznikal Rok v lese a Rok v zahradě

Knihy jsme připravily v brněnském nakladatelství B4U Publishing.

A co všechno v nich zjistíte?

Jak se mění příroda, kdy co roste, jak se chovají zvířata, co dělá kuna po setmění nebo proč hadi vyplazují jazyk.

Podíváte se do kmene stromu i pod záhon s růžemi. Zjistíte, jak to vypadá doma u krtka nebo s čím si hrají liščata v noře. Naučíte se rozlišovat zvířecí stopy, stromy podle listů a vyrobíte si svůj první herbář.

Jak vznikal Rok v lese a Rok v zahradě

Jak to celé začalo…

Petra:

Je podzim 2015. Mám novou práci, přicházím s náměty na knihy pro děti a hledám ilustrátora. Anetu Žabkovou v té době ještě neznám, pak ale zahlédnu její portfolio. Líbí se mi.

S kolegy si říkáme, jak je ta její liška hezká, a ten medvěd, jak je šmrncovní. Píšu Anetě, jestli má zájem o spolupráci. Souhlasí. A po zkušebních ilustracích je rozhodnuto — Aneta Žabková nakreslí Rok v leseRok v zahradě.

Jak vznikal Rok v lese a Rok v zahradě

Aneta:

Miluju knížky s otvíracími okýnky!

Už nějakou dobu jsem opravdu toužila se do jedné takové pustit — a hle, jednoho dne otevřu e-mail a tam zpráva od Petry. Zaradovala jsem se, ale vzápětí mě polilo horko, jestli na knížku stačím, tedy jestli stačím rovnou na dvě.

Kreslím zvířátka raději než lidi, mám doma vděčnou čtyřletou fanynku a hodného muže, který nevyžaduje teplou večeři každý den, a tak nebylo nad čím přemýšlet.

Jak vznikal Rok v lese a Rok v zahradě

Petra:

Anetiny obrázky přicházejí postupně — a jsou k popukání. Kukačka, tchoř, hopkající zajíci… Když je vidím, směju se na celé kolo. Kolegové z nakladatelství CPress, s nimiž tou dobou sedím v kanceláři, se mi dívají přes rameno a baví se stejně jako já.

Jak vznikal Rok v lese a Rok v zahradě

Jedna zajímavost: Maskotem knížek je veverka Pizizubka (tak ji pojmenovala Aneta). Setkáte se s ní zejména v Roku v lese — v každé velké ilustraci, v anotaci a díky šikovnému grafikovi Romanovi Havlicemu také na hřbetu knihy.

A když už je řeč o grafikovi… Roman Havlice je výborný grafický designer. Nebýt jeho výjimečného výtvarného cítění, žádné naše knihy by nebyly tak hezké a nezískaly by tak krásné kabátky. Takže — díky, Romane!

Aneta:

Kreslení bylo nesmírně zábavné, protože Pétin text byl strašně legrační a hodně mi ulehčoval práci s vymýšlením jednotlivých obrázků. Vždy mě hrozně moc nabilo, když mi grafik Roman poslal layout s ilustracemi.

Z obou knížek jsem se postupně dozvídala spoustu zajímavých informací, o kterých jsem neměla ani tucha! Třeba že existuje ptáček brhlík, který šplhá po stromě hlavou dolů.

Máme malý domek se zahrádkou, a jak já se radovala, když jsem tam na túji zahlédla brhlíka! Hned jsem to musela napsat redaktorce Pétě, se kterou se mimochodem báječně spolupracovalo! Občas jsem se u našich e-mailů chechtala nahlas.

Jak vznikal Rok v lese a Rok v zahradě
Takto vznikala letní scéna.
Jak vznikal Rok v lese a Rok v zahradě

Petra:

Chtěla jsem mít všechno „v cajku“, a tak třeba fakta v Roku v zahradě ověřil mimo jiné Ivan Dvořák z Českého zahrádkářského svazu. Ten mi pak také napsal e-mail, ze kterého jsem měla obrovskou radost:

„Doplnil jsem si znalosti o přírodě, zejména o čečetkách a rejscích. Kdyby taková kniha natrvalo chytla třeba jen každé páté dítě, čekala by svět velká změna.“

Ivan Dvořák, Český zahrádkářský svaz

Aneta:

Nejtěžší na knihách byly obálky — jak do nich nacpat všechna 4 roční období? Snad se nám to podařilo a knížky se budou líbit.

Obě knihy vznikly v relativně krátkém čase; trvalo nám to 3 měsíce. Nebylo to jednoduché. Ani trochu. Ale už jsou venku, tedy na cestě k vám, takže máme radost!

A kde se to bude dát koupit?

Obě knihy vydalo nakladatelství Albatros, takže je koupíte takřka všude. V jakémkoli knihkupectví. A taky na internetu, třeba v e-shopu vydavatelství Albatros Media. Udělejte si radost. Kupte si je oba – Rok v leseRok v zahradě a prožijte s nimi rok v přírodě.

Rok v lese, Rok v zahradě
Námět a text Petra Bartíková
Ilustrace Aneta Žabková
Grafická úprava Roman Havlice
Vydalo nakladatelství Albatros, 2017
Pro děti od 3 let

Poslední aktualizace: 4. 11. 2021

Jak vznikal Rok v lese a Rok v zahradě
Podívejte se na další krásné dětské knihy o přírodě.