Uspávanka s plavčíkem a velrybou. Šplouch!

Uspávanka s plavčíkem a velrybou

Ať žije Brňák a Brňák! Tuhle knížku napsal brněnský básník Jan Skácel a ilustroval ji brněnský výtvarník Pavel Čech. Zvláštní. Proč? Stěhuju se. Kam? No do Brna přece! Opouštím hezkou práci, milionový kolektiv a šéfa, jakého by si přál poznat každý.

Uspávanka s plavčíkem a velrybou

Abych se vnitřně uklidnila, že jinde to bude stejně dobré, sedávám u řeky a čtu si, třeba o plavčíkovi, který líbá na nos verlyba. Pardon. Velryba. Leč nelíbal by, kdyby neztroskotal, a neztroskotal by, kdyby se nechlubil. Poučení? Pýcha předchází líbání velryba.

Uspávanka na každý den

Už je to pár dní, měsíců a let, co v nakladatelství Sursum vyšla Uspávanka s plavčíkem a velrybou (2011). Vůbec poprvé jsem o ní slyšela díky stránce Co nás doma baví číst. Nevěděla jsem nic o plavčíkovi ani o velrybě, a to mám výtvarníka Pavla Čecha fakt moc ráda.

Uspávanka s plavčíkem a velrybou

Možná to máte stejně. Zatímco Skácelovy verše pobaví a děti je prý zbožňují — znají je nazpaměť a milují je každý den, Čechovy malůvky připomínají Trnkovu Zahradu a velrybu s brýlemi a pětici kluků a slony a branku a ruku na srdce, je to moc milé připomínání.

Uspávanka s plavčíkem a velrybou

Díky, Co nás doma baví číst, za tip a inspiraci.

No a ještě si skočte pro nějaké to intelektuální čtení, abyste zjistili, že Skácelova Uspávanka s plavčíkem a velrybou vyšla téměř po 30 letech od svého oficiálního (nesamizdatového) vydání. Nebo že při bližším prozkoumání kniha vypadá, jako by jí právě někdo listoval mokrýma rukama. A já jdu zase k řece. Tam je mi teď stejně nejlíp. Šplouch!

Přečtěte si: Listonoš vítr. Básničky plné podzimní vůně