Malá vánoční povídka z roku jáužnevímkterého

Malá vánoční povídka

Tuhle pohádku vymyslel Ludvík Aškenazy. Je o malém Jakubovi a o tom, co se mu přihodilo ve středu 24. prosince roku jáužnevímkterého. Ale prý to nebylo tak moc dávno. Jmenuje se Malá vánoční povídka a začalo to vlastně takhle…

Malá vánoční povídka

Pan Zachystal z ulice Truhlářská 5 v Praze šel o Štědrém dni se svým zlatem, štěstím a potěšením, zkrátka synem Jakubem do města pro stromek.

Domů se ovšem vrátil jen pan Zachystal.

„Myslím, že jsem Jakuba ztratil,“ řekl paní Zachystalové — a už byl oheň na střeše. V knížce se proto praví: „Ztrácejte se jen v nejnutnějších případech.“

Malá vánoční povídka

Neznám poetičtější knihy, než jsou ty od Aškenazyho. Kamarádka mi kdysi půjčila jeho dobrosrdečné Dětské etudy, od té doby je Ludvík Aškenazy mým favoritem číslo 1.

Pravda o životě

Prý se narodil jen kousek od nás, v Českém Těšíně, a pracoval co by kamenem dohodil v ostravském Českém rozhlase. Čím byl výjimečný? Všímal si světa pětiletých dětí, který je plný her a představivosti. Jak jsem se kdysi kdesi dočetla, jen pětileté dítě vám řekne pravdu o životě.

Malá vánoční povídka

Malá vánoční povídka je pohádkově zimní příběh o chlapci, který bloudí zasněženou Prahou.

Ach, ty Aškenazyho příběhy!

Malý Jakub se courá ulicemi, dokud neskončí na strážnici a četníci ho malou lstí nepřimějí, aby jim prozradil, kde bydlí. Ještě předtím však potká děvčátko se zápalkami, pomůže lampáři rozsvítit svítilny a zkamarádí se s čerty.

Dupni si, povídá čert. Ale jen jednou, protože nemám moc času. – Jakub si dupl a čert zkrotl.

Knížka se dočkala i několika divadelních adaptací. Jednu z nich uvedlo Divadlo loutek Ostrava. Jmenuje se Štědrý den malého Jakuba.

Malá vánoční povídka

Velice slavné je představení pražského Divadla v Dlouhé: Jak jsem se ztratil aneb Malá vánoční povídka. Jak píšou na webu divadla, představení je vhodné pro děti od 5 do 105 let.

Víte, že…

… existuje také rozhlasová pohádka z roku 1966, kterou namluvil jedinečný Karel Höger? Poslechněte si ukázku a rozjímejte. Kompletní nahrávku si můžete koupit ve formátu MP3 na webu Radiotéka.

Malá vánoční povídka
Napsal Ludvík Aškenazy
Iustrovala Hana Štěpánová
SNDK, 1966
72 stran

Polistopadové vydání:
Ilustrovala Marika Janovská
Ivan Mráz – Nakladatelství Zahrada, 2002
62 stran

Poslední aktualizace: 22. 5. 2021