Štědrý den s Husou Lízou a vánoční hvězdou

Husa Líza a vánoční hvězda

Původně jí měl Ježíšek přinést něco docela jiného. Jenže pak se do toho vložila Lucie z blogu Knihy dětem, a tak si moje neteř Taruška pod stromečkem rozbalí vánoční knížku Petra Horáčka: Husa Líza a vánoční hvězda. A navíc s jeho podpisem!

Husa Líza a vánoční hvězda
Husa Líza a vánoční hvězda v českém vydání

Představte si, že byste mohli prožít Štědrý den s některou z postav z pohádkové knížky. Která by to byla? Moje neteř Taruška prožije Vánoce s Husou Lízou a vánoční hvězdou.

Napsat a namalovat vánoční Husu Lízu napadlo Petra Horáčka sice jednou v zimě, ale na knížce jako takové začal pracovat až mnohem později, totiž v horkém létě. „Je to vždycky tak trochu zvláštní malovat sníh, když je venku vedro, ale miluju to,“ uvedl před časem na svém blogu celosvětově uznávaný autor knih pro děti.

Husa Líza a vánoční hvězda
Husa Líza a její kamarádi
A hoplá! Vyletěla do nebe
Doma je doma

V příběhu, který se odehrává uprostřed noci v zasněžené krajině, vystupuje tuze sympatická husa Líza.

Vzhůru do nebe

Líze je líto, že na špičce jejich vánočního stromku chybí hvězda. Taková, která by zářila do všech stran, podobně jako září hvězdy na nebi. A tak se rozhodne, že půjde do světa, hvězdičku najde a přinese.

Jak to dopadne?

V tom fofru za hvězdou si Líza ani neuvědomí, jak moc se vzdaluje svým kamarádům. Je sama, smutná, bez hvězdy a bez přátel. To jsou teda Vánoce…

Že vám to něco připomíná? Mně rozhodně ano. Minimálně ten můj dlouhý seznam věcí a úkolů, které ještě musím udělat, stihnout, vymyslet, zabalit, koupit, uklidit… Musím? Nic nemusím! Můj seznam letěl na začátku týdne do smetí. A husa Líza? Finále příběhu vám neprozradím. To musíte prožít.

… a zase ta Lucie

Komu za tu knihu děkujeme? Přece Lucii!

No ještě aby taky ne. Neznám většího fanouška Petra Horáčka, než je Lucie. Podívejte se, jak o něm píše! Můj bratr si ale uměl vybrat kolegyni, to vám teda povím.

„Horáčka dej Tarušce a že jí posílám hubana,“ napsala mi po Facebooku. Děkujeme. Horáčka položím pod stromek a hubana dám nejmíň dvojího.

A co vy? S kým a jak prožijete Štědrý den?

Prohlédněte si další vánoční knihy pro děti.

Aktualizace: V roce 2021 vychází nové vydání Husy Lízy a vánoční hvězdy. Tentokrát v původním nezmenšeném formátu. Tak si ho honem kupte, než ho zase vyprodají. (29. 9. 2021)

Husa Líza a vánoční hvězda
Napsal a nakreslil Petr Horáček
Vydalo nakladatelství Portál, 2013
Přeložila Marie Těthalová
Vázaná, 40 stran