Husa Líza a vánoční hvězda

Štědrý den s Husou Lízou a vánoční hvězdou

Původně jí měl Ježíšek přinést něco docela jiného. Jenže pak se do toho vložila Lucie z blogu Knihy dětem, a tak si moje neteř Taruška pod stromečkem rozbalí ryze vánoční knížku Petra Horáčka. A navíc, považte, s jeho podpisem!

Husa Líza a vánoční hvězda
Husa Líza a vánoční hvězda. Napsal a nakreslil Petr Horáček. Portál, 2013

Představte si, že byste mohli prožít Štědrý den s některou z postav z pohádkové knížky. Která by to byla? Moje neteř Taruška prožije Vánoce s Husou Lízou a vánoční hvězdou.

Napsat a namalovat Husu Lízu a vánoční hvězdu napadlo Petra Horáčka jednou o Vánocích, když se procházel v zimní krajině. Na ryze zimní knížce však začal pracovat až v létě. „Je to vždycky tak trochu zvláštní malovat snít, když je venku vedro, ale miluju to,“ uvedl před časem na svém blogu celosvětově uznávaný autor.

© Petr Horáček
Husa Líza a vánoční hvězda
© Petr Horáček
© Petr Horáček

V příběhu odehrávajícím se uprostřed noci v zasněžené krajině vystupuje tuze sympatická husa Líza, které je líto, že na špičce jejich vánočního stromku chybí hvězdička. Taková, která by zářila do všech stran, podobně jako září hvězdy na nebi. Rozhodne se proto, že půjde do světa, hvězdičku najde a přinese.

Jak to dopadne?

V tom fofru za hvězdou si Líza ani neuvědomí, jak moc se vzdaluje svým kamarádům. Je sama, smutná, bez hvězdy a bez přátel. To jsou teda Vánoce… Že vám to něco připomíná? Mně rozhodně ano. Minimálně ten můj dlouhý seznam věcí a úkolů, které ještě musím udělat, stihnout, vymyslet, zabalit, koupit, uklidit…

Musím? Nic nemusím!

Můj seznam letěl na začátku týdne do smetí.

A husa Líza? Finále příběhu vám neprozradím. To se musí prožít.

… a zase ta Lucie

Komu za tu krásnou knihu děkujeme? Přece Lucii!

No ještě aby taky ne. Neznám většího fanouška Petra Horáčka, než je Lucie. Podívejte se, jak o něm píše! Můj bratr si ale uměl vybrat kolegyni, to vám teda povím. „Horáčka dej Tarušce a že jí posílám hubana,“ napsala mi po Facebooku. Děkujeme. Horáčka položím pod stromek a hubana dám nejmíň dvojího.

A co vy? Už víte, s kým a jak prožijete Štědrý den?

Husa Líza a vánoční hvězda

Husa Líza a vánoční hvězda
Napsal a nakreslil Petr Horáček
Vydalo nakladatelství Portál, 2013
Přeložila Marie Těthalová
Vázaná, 40 stran

Napsat komentář:

Vaše e-mailová adresa nebude nikde zveřejněna.

Site Footer