Vánoční pohádky. Nejkrásnější příběhy pod stromeček!

Znáte Vánoční pohádky od Malinského? To je vám taková nádhera… Objevila jsem je loni na podzim a jen kvůli nim jsme si domů koupili gramofon.

Stalo se to loni v říjnu. Tak strašně moc jsem se těšila na Vánoce, až jsem si z toho pouštěla staré vánoční pořady na YouTube. V jednom z nich moderátor tehdejší Československé televize dával rodičům tipy na vánoční dárky pro děti.

Vánoční pohádky – knížka a elpíčko
Elpíčko a knížka. Nebesky krásná dvojice!

„Sice ještě není tak pozdě, ale přesto si myslím, že vaše děti už spí, proto nabízím několik tipů, co jim ještě můžete přidat pod stromeček.“

Aktuality Československé televize, 13. 12. 1985

Jako první se na obrazovce objevil obal vinylové desky Vánoční pohádky.

Ilustrace Miloslava Jágra připomínala umělohmotný vánoční stromek z 80. let, který nikdy neopadá a můžete ho poskládat. Po větvičkách pochodovaly jakoby dítětem nakreslené postavičky z českého venkova. „Ty jo, to je hezké,“ napadlo mě. Vrátila jsem video o pár sekund zpátky. „Třeba se to ještě prodává…“

Vánoční pohádky na gramofonové desce
Deska z roku 1985

Elpíčko jsem našla poměrně rychle v jednom internetovém antikvariátu. Pohádky měly roztomilé názvy a navíc je četl Brodský s Nárožným. „To bude pecka, to se mi bude líbit,“ řekla jsem. Jen o pár hodin později jsem navrhla příteli: „Co kdybychom si pořídili gramofon?“

Pohádkář par excellence

Autor pohádek Zbyněk Malinský pracoval jako scenárista a textař. V 80. letech vymýšlel texty do rozhlasových a také televizních spotů, které uváděla legendární postavička Pana Vajíčka.

Na výzvu kolegy a kamaráda Františka Nepila však začal psát i knihy pro děti; jeho první pohádka se jmenovala Kapka a vyprávěla o kapce rosy, která se narodila na jahodě.

Malinský psal do dětských časopisů i pro rozhlasový pořad Hajaja. Za Pohádky ze Sluneční ulice obdržel Zlatou stuhu, tedy cenu pro nejlepší tvůrce knih pro děti. Dnes patří k české pohádkářské špičce a díky jeho Vánočním pohádkám můžete prožít ty nejkrásnější Vánoce na světě. Já to s nimi vzala pěkně od podlahy už při svátečním gruntování.

Gramofon a staré desky
Gramofon a desky k tomu. Je jich pořád víc a více!

Zázračný úklid s Malinským

Jako by to bylo včera. S vyžehleným závěsem jsem lezla po žebříku a poslouchala pohádku o tom, jak si kamna zakouřila.

U mytí oken mi Vlastimil Brodský vyprávěl, kterak se vánočka nechala pojistit proti připálení, a že „ono se hned pozná, kdo je z jakého těsta“.

A při drhnutí podlahy chtěli Jaro, Léto a Podzim oslavit Vánoce se Zimou, jenže zima bez Zimy, to je prosím pěkně něco docela nepředstavitelného!

Ilustrace z knihy Vánoční pohádky
Vánoční pohádky vydalo nakladatelství Albatros.

Takové pohádky by chtěl umět psát každý autor. Krátké, roztomilé, s neotřelým nápadem a pointou. (A práce jde při nich pěkně od ruky!)

Příběhy přitom vyprávějí o docela obyčejných věcech – o stavění sněhuláka, o pečení vánočního cukroví nebo o chytání kapra ke Štědrovečerní večeři. Ale znáte to – čím více jim člověk věnuje pozornost, tím více se ty obyčejné věci stávají zajímavějšími a důležitějšími.

Ukázka z knihy Vánoční pohádky
Obrázky do knížky nakreslil Miloslav Jágr.

Knížka vyšla poprvé v roce 1983 a na rozdíl od vinylové desky byla ještě loni touhle dobou téměř k nesehnání. Dokonce ani v knihovnách ji neměli!

Jako by se na ni zapomnělo

Jak mi třeba napsala kamarádka Jarmila, v ostravské knihovně byly Vánoční pohádky skoro všude vyřazené. Jednak je nikdo nečetl, byly starší a ohmatané, ale hlavně se u nich uplatnilo pravidlo pro vyřazování – pět let si knihu nikdo nepůjčil, musela z kola ven.

Mně ji nakonec půjčila kamarádka Eva. Ale to víte, chtěla jsem mít svou… Dobrou zprávou tedy je, že Vánoční pohádky jsou zpátky – po letech je znovu vydalo nakladatelství Albatros, o což se zasloužila Lucie z blogu Knihy dětem, a vy už je tak nemusíte (marně) shánět po antikvariátech.

Obálka knihy Vánoční pohádky
Původní vydání z roku 1983

Mimochodem, existuje také audionahrávka, kterou si můžete stáhnout z internetu, ale i tak je lepší pořídit si ještě knížku. Jednak jsou v ní dva příběhy navíc a pak – je to opravdický pohádkový poklad, který si budete chtít prohlížet a hýčkat po generace.

Ještě jeden tip na závěr

V osmdesátých letech vznikl podle pohádek Zbyňka Malinského třináctidílný animovaný večerníček Rozprávky pod stromček. Podíleli se na něm všichni zaměstnanci ateliérů Karla Zemana a Hermíny Týrlové. Každý díl režíroval někdo jiný, čímž byla vánoční večerníčkovská série výjimečná. A teď mě prosím omluvte, jdu se dívat na pohádky…