Děvčátko Mumuk

Mumuk, děvčátko z tureckých knížek pro děti

Tak už se narodila! Prvorozená dcera mých dobrých kamarádů z Turecka se jmenuje Asya a má spoustu černých vlásků. Coby miminko vypadá legračně, ale líbí se mi. Moc. I proto jí daruju knížku. Tureckou. S českými stopami.

Mumuk

Mumuk Harfleri Öğreniyor (Mumuk se učí písmenka) jsem objevila kdysi dávno v jednom istanbulském knihkupectví. Moje reakce na ni byly asi takové: „Tuhle musíme koupit.“ – „Proboha, proč? Už jsme koupili tři jiné!“ – „Protože tady v té je odkaz na dílo Jiřího Trnky.“ – „Kdo to je?“ – „Že ti není trapně.“

Cink! a platíme

Je to tak, turecký autor Selçuk Demirel očividně miluje Jiřího Trnku. A miluje ho tak moc, že mu složil hold – do jedné ze svých knížek pro děti obkreslil Trnkův obrázek. Je z pohádky Sněhová královna. Příběh a ilustraci byste našli v Pohádkách od Hanse Christiana Andersena, které vydalo nakladatelství Albatros v roce 1981. Ale teď už k samotné Mumuk.

Mumuk

Selçuk Demirel není uznávaným ilustrátorem jen tak, pro nic za nic. Ano, byly to hlavně obrázky, které mě k Mumuk přitáhly. Ilustrace by si zasloužily, aby je někdo zarámoval.

Příběh je jednoduchý – vypráví o holčičce, která se učí písmenka, aby si mohla číst pohádky před spaním. Postupně se naučí psát své jméno (“İşte böyle: İki M, iki U ve sonuna bir K. Onun adıydı bu: M UM UK.”) a odtud ji dělí už jen krůček k pohádkám.

Mumuk

A tady je ještě pár dalších tipů pro česko-turecké maminky s malými Mumuk: Selçuk Demirel také napsal a nakreslil Mumuk Oyuncakçıda (2008) a Mumuk Fotoğraflarda (2008). A duben byl v Turecku měsícem knihy, nemýlím-li se. O loňském knižním trhu v Izmiru napsala Silvie, takže hop! k ní na článek.

4 komentáře On Mumuk, děvčátko z tureckých knížek pro děti

Napsat komentář:

Vaše e-mailová adresa nebude nikde zveřejněna.

Site Footer